O Kochłowicach

Kochłowice panorama z Łukasiewicza (article)
fot. Magdalena Lapshin / CC-BY-SA 4.0

Kochłowice (po niemiecku Kochlowitz, a po śląsku Kochlowice) to miejscowość na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Kochłówką i Kłodnicą. Niegdyś samodzielna gmina, od 1959 roku jest jedną z dzielnic Rudy Śląskiej. Mieszka tutaj obecnie około 12 tysięcy osób. 

 

Kochłowice położone są w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i przynależą jeszcze do Śląska "czarnego", kojarzonego z górnictwem – kiedyś Kochłowice żyły życiem swoich kopalni. Na południe od Kochłowic rozciągają się rozległe tereny zielone, znane jako Las Kochłowicki i Las Panewnicki – to już zwiastuny Śląska "zielonego". Nawet w centrum Kochłowic, nazywanym teraz rynkiem, można jeszcze znaleźć ślady wiejskiej przeszłości dzielnicy.

 

 

 

Kochłowice stary kościół
fot. Małgorzata Hadała / CC-BY-SA 4.0

Kochłowice znane są ze swoich dwóch kościołów: "starego", znanego obecnie jako Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes i "nowego", czyli kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Trójcy (ten "nowy" też ma już sporo ponad 100 lat). W ostatnich latach coraz chętniej odwiedzany jest też kochłowicki Gródek – najstarszy zabytek miasta – i odrestaurowany schron bojowy nr 75

 

Z Kochłowic wywodzą się m.in.: aktor Henryk Bista, pływaczka Otylia Jędrzejczak, biskup Wilhelm Pluta czy muzyk Andrzej Urny. Kochłowice chlubią się też Janem Wyplerem, poliglotą, tłumaczem literatury hinduskiej, chińskiej i japońskiej oraz Pelagią Kwapulińską – nauczycielką historii, która stworzyła muzeum szkolne gromadzące pamiątki związane z Kochłowicami (można je zwiedzać także dzisiaj).

 

Poznaj krótką historię Kochłowic według dra Marcina Jarząbka

Dodaj komentarz